www.mhrr.gov.ba
Ured zastupnika/agenta
Bosna i Hercegovina
i Europski sud za ljudska prava u Strazburu
Odluke i presude
u odnosu na BiH
Odluke i presude
u odnosu na
Republiku Hrvatsku
Odluke i presude
u odnosu na
Republiku Srbiju
Dokumenti
Novosti
E-mail kontakt



KOLOKVIJ „PUT KA JAČOJ IMPLEMENTACIJI EUROPSKE KONVENCIJE O LJUDSKIM PRAVIMA NA NACIONALNOM NIVOU

Stockholm, 9-10. juni 2008. godine


Prijevod uvodnog izlaganja Generalnog tajnika Vijeća Europe



U Stockholmu je 9-10. juna 2008. godine održan kolokvij pod nazivom „Put ka jačoj implementaciji Europske konvencije o ljudskim pravima na nacionalnom nivou“, organiziran u okviru predsjedavanja Kraljevine Švedske Komitetom ministara Vijeća Europe.

Na kolokviju su sudjelovali: predsjednik Europskog suda za ljudska prava Jean-Paul Costa, Generalni tajnik Vijeća Europe Terry Davis, zastupnici/agenti vlada država članica pred Europskim sudom za ljudska prava, predstavnici ministarstava pravde i vanjskih poslova država članica Vijeća Europe, kao i predstavnici Vijeća Europe. Ispred Bosne i Hercegovine na kolokviju je sudjelovala Monika Mijić, zastupnica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine pred Europskim sudom za ljudska prava.

Cilj Kolokvija je bio iznalaženje načina i instrumenata na domaćem nivou u svrhu jače implementacije Europske konvencije o ljudskim pravima, odnosno u cilju efikasnije zaštite ljudskih prava u okviru država članica Vijeća Europe uz što manju potrebu za traženjem zaštite prava pred već ionako preopterećenim Sudom za ljudska prava.

Između ostaloga, naglašena je obaveza država članica da uspostave na domaćem nivou efikasne pravne lijekove u slučaju žalbi zbog kršenja bilo kojeg prava ili slobode ustanovljenih Konvencijom kako bi se Sud rasteretio ogromnog broja neriješenih predmeta, koji su posljedica kršenja odredaba Konvencije i nedostatka efikasnih pravnih lijekova u okviru nacionalnih pravnih sustava. Također je ponovno naglašena supsidijarna uloga Suda u zaštiti ljudskih prava u odnosu na domaće pravne lijekove.

U okviru iznalaženja rješenja koja mogu ojačati implementaciju Konvencije na domaćem nivou naglašeni su sljedeći instrumenti i prijedlozi:

1 . Jačanje utjecaja sudske prakse Europskog suda za ljudska prava na domaćem nivou

Sudska praksa pomaže državama članicama da unaprijede domaće mehanizme zaštite ljudskih prava. Presude Suda otkrivaju postojeće nedostatke u poštivanju i zaštiti ljudskih prava na domaćem nivou i daju smjernice za otklanjanje postojećih nedostataka i sprečavanje budućih sličnih kršenja ljudskih prava. Ponovno je naglašeno i erga omnes djelovanje presuda Suda. U cilju jačanja utjecaja sudske prakse, istaknuta je potreba šire distribucije sudske prakse na domaćem nivou, a naročito sucima, odvjetnicima i državnim službenicima.

Ponovno su se čuli prijedlozi, iznošeni i na prethodnim seminarima, da države članice koje imaju isti ili sličan jezik trebaju surađivati na objavljivanju i distribuciji prijevoda presuda Suda na istom ili sličnom jeziku. U cilju realizacije ovog prijedloga, od nedavno je sa web-stranice Ureda zastupnika Vijeća ministara omogućen izravan pristup prijevodima presuda u odnosu na Republiku Hrvatsku i Republiku Srbiju, u nadi da će to biti od koristi pravnicima, državnim službenicima i svima zainteresiranima koji ne govore službene jezike Suda pri boljem upoznavanju sa sudskom praksom Suda.

2 . Potpuno izvršenje presuda Europskog suda za ljudska prava

Osim izvršenja pojedinačnih mjera koje Sud nalaže u presudi kako bi se u odnosu na oštećenog pojedinca sanirale posljedice kršenja Konvencije, naglašena je važnost izvršenja i općih mjera koje proizlaze iz presude. Opće mjere nalaže Komitet ministara Vijeća Europe kao tijelo koje je nadležno za nadzor nad izvršenjem presuda na domaćem nivou i ove mjere se nalažu kako bi se otklonile postojeće slične povrede prava, izbjegle nove aplikacije Sudu i spriječilo ponavljanje istih ili sličnih slučajeva kršenja prava koji u najvećoj mjeri opterećuju rad Suda. Primjeri takvih općih mjera su ustavne i zakonodavne izmjene, izmjene u upravnoj praksi, objavljivanje i distribucija presuda Suda i drugo.

3 . Jačanje profesionalne obuke sudaca, pravnika i državnih službenika

Generalni tajnik Vijeća Europe, gospodin Terry Davis je u svom uvodnom govoru istakao činjenicu da kada bi suci i pravnici bili bolje upoznati sa Konvencijom, onda bi postupci pred domaćim sudovima i domaće sudske presude davali manje povoda za podnošenje aplikacija u Strasbourg. U svezi profesionalne edukacije iz oblasti sudske prakse Suda predlažemo uvid u Preporuku Komiteta ministara Vijeća Europe br. (2004)4. Preporuka je dostupna na web-stranici Ureda zastupnika Vijeća ministara.

4. Osmišljen sustav informacija i savjeta koji će spriječiti neutemeljene aplikacije i poboljšati kvalitet onih aplikacija koje zaslužuju razmatranje

U svezi ovog prijedloga, pored web-stranice Europskog suda za ljudska prava, na našoj web-stranici, kao i na web-stranicama zastupnika/agenata vlada drugih država članica, postoje detaljne upute za pravilno podnošenje aplikacija na domaćem jeziku.

5. Kontinuirano usklađivanje domaćeg zakonodavstva i prakse domaćih tijela vlasti sa standardima Konvencije

Provjera usaglašenosti nacrta zakona, postojećih zakona i upravne prakse sa Konvencijom je neophodna kako bi se doprinijelo sprečavanju kršenja ljudskih prava i smanjenju broja aplikacija Sudu u Strasbourgu. U tom smislu, naglašeno je da je na nacionalnom nivou potrebno osigurati postojanje djelotvornih mehanizama za sustavnu provjeru nacrta zakona, postojećih zakona i upravne prakse sa Konvencijom u svjetlu sudske prakse Europskog suda za ljudska prava. Također je potrebno osigurati prilagodbu postojećeg zakonodavstva i prakse tijela vlasti sa Konvencijom što je brže moguće kako bi se spriječilo kršenje Konvencije.

Tijekom kolokvija, brojni i ugledni izlagači su govorili o nacionalnim iskustvima kada je riječ o izvršenju domaćih sudskih presuda, o ulozi parlamenta u jačanju efikasnosti Konvencije na domaćem nivou, o iskustvima sa tzv. pilot presudama Europskog suda za ljudska prava, o poboljšanju domaćih pravnih lijekova, te o verifikaciji usklađenosti domaćeg zakonodavstva sa Konvencijom, kao nekima od instrumenata na domaćem nivou za jaču implementaciju Konvencije.

Pripremni i radni dokumenti ovog Kolokvija bile su, između ostaloga, i preporuke Komiteta ministara Vijeća Europe državama članicama koje za cilj imaju efikasniju implementaciju Konvencije na nacionalnom nivou. Prijevodi ovih preporuka dostupni su na web-stranici Ureda zastupnika Vijeća ministara BiH.

 

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, Trg Bosne i Hercegovine 1